Урок у 9 класі. Розв'язування трикутників

24.11.2015 17:45

                     

                                

Мета:Узагальнити та систематизувати знання учнів по темі

          «Розв’язування трикутників»,формувати вміння застосовувати

          набуті знання до розв’язування трикутників і задач з

          фізики;розвивати логічне мислення,просторову уяву;практичні

          навички в нестандартній ситуації;самостійність;виховувати

          любов та інтерес до геометрії і фізики.

Обладнання: картки із завданнями з геометрії і фізики, маршрутні

          листи, задачі-малюнки, інструкції до проведення експерименту,

          шта­тиви, бруски, площини, динамометри, транс­портири,

          калькулятори, плакати-вислови.

 

                                            ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Враховуючи можливості і бажання учнів, вирішено узагальнення і систематизацію знань про­вести у груповій формі на бінарному уроці гео­метрії і фізики.

Учням був запропонований перелік теоре­тичних запитань і основні вимоги до їх прак­тичного використання.

Перелік запитань до тематичного контролю

1.Сформулювати теорему косинусів.

2.Сформулювати теорему синусів.

3.Що використовували для доведення тео­реми косинусів?

   (Геометричне подання різниці векторів і формулу для обчислення 

   скалярного квадрата різниці векторів.)

4.Що використовували для доведення тео­реми синусів?

    (Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному   

   трикутнику, означення синуса гострого кута.)

5.Сформулювати наслідки з теореми косинусів.

6.Визначити соsа за теоремою косинусів.

7.Як визначити радіус R  описаного навколо трикутника кола?

8.Сформулювати наслідок з теореми синусів.

9.Алгоритм розв'язування задач:

   а) Дано: а, α, β . Знайти:в,с, γ .

   б)   Дано: а, в, γ. Знайти: с, α, β.

   в)   Дано: а, в, а. Знайти: с, β , γ.

   г) Дано: а, в, с. Знайти: а, β, γ .

10.Сформулювати означення синуса, коси­нуса, тангенса гострого кута в прямокутному три­кутнику.

11.Які співвідношення сторін і кутів у пря­мокутному трикутнику?

 

Безпосередньо перед уроком проводиться об'єднання учнів у групи по 4 чоловіки з ураху­ванням побажань дітей і рівня їхньої підготов­ки. Сідають учні групами за столи, з'єднані по два один до одного.

 

II. Мотивація навчання.

Тема уроку і його мета записані на дошці.

Учитель дає позитивну настанову на працю, чітко і переконливо інформуючи учнів про те, що і навіщо вони робитимуть на уроці.

Учитель математики. Теорема Піфагора — перше твердження, яке пов'язувало довжини сторін. Пізніше люди дізналися, як знаходи­ти довжини сторін і кутів гострокутного і ту­покутного трикутників. Виникла наука триго­нометрія («тригон» - по-грецьки означає «три­кутник»). Ця наука широко застосувалася в землемірстві, для вимірювання відстаней, в астрономії.

На цьому уроці ми покажемо тісний зв'язок геометрії і фізики, переконаємося в тому, що неможливо розв'язати задачі фізики певного виду без знань з геометрії.

 

План сьогоднішнього уроку записаний у марш­рутному листі, який є в кожного на парті. Оз­найомтесь, будь ласка.

Маршрутний лист уроку

1.Теоретичний бліц-турнір.
    Правильна відповідь —   бали.

2.Практична геометрія.
    Правильна відповідь —    бали.

3.Геометрія в фізиці.
    Правильна відповідь —    бали.

4.Експеримент.
     Правильна відповідь —   балів.

 

Внизу маршрутного листа знаходиться таб­лиця, в яку кожний учень вписує своє прізвище і ім'я. У цій таблиці учні самостійно занотову­ють кількість набраних балів по етапах.

 

III. Робота за маршрутним листом.

1.    Теоретичний бліц-турнір.

Учитель зачитує запитання, учні відразу відпо­відають. Неправильні відповіді виправляють самі учні (і лише за необхідності — вчитель). За пра­вильні відповіді учні виставляють у маршрут­ний лист кількість набраних балів.

2.   Практична геометрія.

1) Усне розв'язування задач за готовими ма­люнками.(Всі задачі із відповідними малюнками можна скачати за відповідною ссилкою)

Задача 5.

 Футбольний м'яч лежить у точці А  футбольного поля на відстані 23 м

і 24 м від основ В і С стійок воріт. Футболіст спрямовує м'яч у ворота.

Знайти кут а попадання м'яча у ворота, якщо ширина воріт 7 м.

Задача 6

Знайти відстань від спостерігача, який знаходиться в точці А, до дерева,

що росте на півострові. (Кути можна виміряти за допо­могою астролябії.)

Задача 7.

Знайти кут нахилу ялинки після бурелому, якщо її висота дорівнює а, і вершину

ялинки спостерігач бачить під кутом а з точки А, яка знаходиться на відстані с від основи ялинки.

 

2) Письмове розв'язування задач.

Кожна група отримує по дві однакові картки з одним із чотирьох типів задач на розв'язуван­ня трикутників.

До дошки виходять по одному представнику від кожної групи і розв'язують задачу. Решта членів групи розв'язують задачу в зошиті. Якщо учень виконує задачу швидше, то йому пропо­нується додаткова задача на картці за готовим малюнком, який вивішується на дошці.

Додаткова задача.

 Пункти А, В, С лежать на горизонтальній прямій, останній з них недоступ­ний.

 Вершину будівлі Б у пункті С видно з пунктів А і В під кутами 20° і 32° відповідно.

Знаючи, що АВ = 78 м, визначити висоту будівлі С2).

3.Геометрія в фізиці

(учитель фізики працює над задачами з фізики)

4.Експеримент

    Обладнання та інструктаж до експерименту кожній групі учнів роздаються індивідуально. Учні обговорюють хід виконання експерименту і при­ступають до виконання.

На виконання відводиться 10 хв. Після закін­чення роботи вчитель фізики збирає виконані завдання і перевіряє їх.

У цей час учитель математики підбиває підсу­мок уроку.

Обладнання для експерименту: штатив, пло­щина, динамометр, тіло, лінійка, транспортир, таблиці синусів і косинусів.

   Завдання експерименту

1. Розмістити площину під будь-яким кутом до поверхні стола і визначити кут нахилу пло­щини, за умовою:

----------------------------------------------------------

 2.   За допомогою транспортира перевірити одер­жаний результат.

3.Визначити силу, з якою тіло тягнуть по похилій площині.

4.Повторити дослід, змінивши кут нахилу площини.

5.Зробити висновок, як залежить сила тяги від кута нахилу   площини.

 

IV.   Підсумок уроку.

Учні самостійно визначають, чи досягнуто мету уроку, звертаючи увагу на недоліки і по­милки у відповідях та їх аналіз.

Учитель спочатку оцінює роботу кожного учня, а також кожної групи на уроці. Після цього учні самостійно підсумовують кількість набра­них балів і оголошують почергово свої резуль­тати.

Учителі виставляють оцінки учням як з гео­метрії, так і з фізики.

 

V.   Домашнє завдання.

Індивідуально для тих, хто не задоволений результатами уроку, пропонуються задачі на карт­ках.