Інновації в українській системі освіти
   Міністерство освіти і науки збирається реорганізовувати систему вітчизняної освіти, більшість з цих змін мають бути реалізовані у найближчі два роки. Ці нововведення стосуватимуться і дошкільної освіти, і середньої школи та ВНЗ, і викладацького складу. Концепція зміни освітнього процесу в Україні має бути затверджена після громадських обговорень. Пропонуємо ознайомитись з основними запропонованими українцям нововведеннями у системі освіти.
 
school
 

Освітня реформа: на які зміни слід чекати в українській школі й коли

У Міністерстві освіти в Києві відклали дату переходу на 12-річний навчальний план до 2018 року, бо досі не ухвалили новий закон про освіту. Першочергово планується реформувати початкову та старшу школи.Ukraine Schulkinder

Реформа середньої та дошкільної освіти належить до ключових завдань українського урядув 2016-му році. Принаймні так стверджує прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Щоправда відповідний законопроект, над яким працювала велика кількість експертів і працівників освіти і який уже двічі передавали до Верховної Ради, досі навіть не зареєстрували в парламенті.

У міністерстві освіти України (МОН) минулого літа обіцяли фундаментальні зміни вже з 2017-го - перехід на 12-річне навчання та поділ на початкову, середню й старшу школи. Тепер обережно говорять про 2018-й рік. Як пояснюють експерти, законотворчий процес затягнувся, оскільки його учасники намагаються знайти компроміс, який би задовольнив і вчителів, і керівників вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації, яких зачепить реформа старшої школи.

Читати повністю

 

Hub schools в Україні: концепція Міносвіти

Основна мета створення опорних шкіл – забезпечення якості освіти, рівного доступу до якісної освіти, а також питання ефективності використання ресурсів. На цьому наголосив заступник міністра освіти Павло Хобзей, презентуючи проект створення опорних шкіл, під час засідання уряду.

«Ми маємо малокомплектні школи, де навчання учнів надзвичайно дороге, але найгірше – там надзвичайно низький рівень якості освіти», - зазначив Павло Хобзей.

Сьогодні в Україні налічується 613 шкіл І-ІІ ступенів, де навчаються менше 25 учнів з 1-го по 9-й класи. Вартість навчання одного учня в таких школах обходиться державі понад 50 тисяч гривень на рік при середній розрахунковій вартості навчання одного учня по країні у 9 тис. 100 грн.

При створенні опорних шкіл початкові школи залишатимуться за місцем проживання дитини, а учні які навчаються у 5-9 класах перейдуть навчатися в опорну школу. Рішення про створення опорних шкіл будуть приймати громади.

Читати повністю

В МОН планують розвантажити програми 10-11 класів

Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН та Інституту модернізації змісту освіти доручено доопрацювати навчальні програми для учнів 10-11 класів відповідно до чинних типових навчальних планів для загальноосвітніх навчальних закладів. Відповідний наказ підписано міністром освіти Сергієм Квітом.

У відомстві зазначають, що відповідна робота має бути проведена з метою розвантаження навчальних програм для учнів старшої школи.

Міністерством також затверджено склад робочих груп з доопрацювання програм з історії, правознавства, географії, української та іноземних мов, зарубіжної літератури, трудового навчання, інформатики, математики, біології, хімії, фізики, основ здоров’я, фізичної культури та мов національних меншин.

Проекти програм мають бути підготовлені робочими групами вже до 1 квітня цього року. Після цього проекти документів будуть оприлюдненні для громадського обговорення, за наслідками якого вони будуть доопрацьовані.

Ризиковані, але потрібні. Заступник Міністра освіти про майбутні зміни у школі

Ризиковані, але потрібні. Заступник Міністра освіти про майбутні зміни у школіЗаступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей в інтерв'ю "Українській правді" розповів про опорні школи.

Із заступником міністра Павлом Хобзеєм зустрічаємось наприкінці робочого дня четверга. Він помітно втомлений, говорить повільно і постійно перестрибує з однієї теми на іншу.

Ще кілька місяців тому під час поїздки до Польщі у розмовах з колегами Хобзей жваво уточнював усі деталі тамтешньої реформи, не упускаючи можливості з'ясувати якийсь нюанс навіть під час перерви на каву, ставив безліч запитань спікерам і справді вникав у процес реформування.

Вже тоді він знав, що скоро візьметься за реформування середньої освіти в Україні – але не знав, як важко це буде.

Колишньому проректорові Українського католицького університету у Львові доводиться пізнати всі перипетії роботи за малі гроші, в новому місті, без команди і в щоденному очікуванні відставки уряду.

"Я не можу нікого покликати собі на допомогу, бо треба висмикнути людину з хорошої роботи, і не зрозуміло, чи не буде вона безробітною за кілька днів", – пояснює він вже після інтерв'ю.

Читати повністю